crea-tura
Winter čtení 21
Vybíráme pro Vás letní čtení na pláž nebo víkend.
Nejen o udržitelnosti a vhodné i pro ne-architekty!
1
How to Avoid Climate Disaster
Bill Gates
Co můžeme vlastně udělat, abychom zabránili klimatické katastrofě? Praktické a inspirativní body pro změnu v nové knize Billa Gatese.
Bill Gates změnil naše životy díky Microsoftu a nyní navrhuje, jak můžeme zachránit naše životy bojem proti změně klimatu.
Přehledně sepsaný manuál, co a jak můžeme dělat, abychom dosáhli klimatické neutrality, podpořeno důslednými rešeršemi a znalostmi v oboru.
Není asi překvapením, že asi největší výzvou je i podle Gatese a dat neutralita právě ve stavebnictví a architektuře.

Hodnocení:

Celkově 9/10
Relevance: 10/10
Čtitelnost: 7/10
Praktičnost: 7/10
Ekodeprese: 5/10

2
A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future
David Attenborough, Jonnie Hughes

Knihu koupíte například v našem oblíbeném knihkupectví booktherapy
Je mi 94 let. Měl jsem neobyčejný život. Teprve teď oceňuji, jak výjimečný. Jako mladý muž jsem cítil, že jsem tam venku v divočině a zažívám nedotčený přírodní svět - ale byla to iluze. Tragédie naší doby se odehrává všude kolem nás, sotva viditelná ze dne na den - ztráta divokých míst naší planety, její biologické rozmanitosti. Byl jsem svědkem tohoto poklesu. Život na naší planetě je mým svědectvím a vizí budoucnosti. Je to příběh o tom, jak jsme k tomu přišli, naše největší chyba - a jak, pokud budeme jednat nyní, můžeme to ještě napravit.
Máme jednu poslední šanci vytvořit si pro sebe dokonalý domov a obnovit nádherný svět, který jsme zdědili. Vše, co potřebujeme, je vůle to udělat.

Naše doporučení: pokud je pro vás angličtina ok, poslechněte si jako audioknihu, kterou svým, snad nejoblíbenejším hlasem na planetě, namluvil sám David

Hodnocení:

Celkově 8/10
Relevance: 9/10
Čtitelnost/poslouchatelnost: 15/10
Praktičnost: 4/10
Ekodeprese: 7/10
3
The Uninhabitable Earth
David Wallace-Wells
Náročná kniha pro ty, kteří se nebojí konfrontace s realitou.
Snad nejzrádnější stránkou klimatické krize je její nenápadnost a zdánlivá pomalost. Roční období se střídají, moře zůstává na svém místě, někdy prší méně, někdy více. To jen v médiích se míhá kaleidoskop apokalypsy: tající permafrost, hořící lesy, ubývající ledovce, města bez vody. Oteplování planety se z hlediska každodenního života zdá být nahodilým označením nespojitých katastrof. Mezinárodní bestseller Neobyvatelná Země tento dojem nemilosrdně vyvrací. Novinář David Wallace-Wells přečetl stovky analýz a vyzpovídal desítky vědců, aby obyvatelům Země vystavil drsný účet: nejenže všechno souvisí se vším, ale krize se brzy projeví i v oné zatím nedotčené každodennosti. Wallace-Wellsův cestopis po blízké budoucnosti tak líčí pandemie, nedostatek potravin a politický kolaps — je to volání po změně, které už nelze ignorovat.

Hodnocení:

Celkově 8/10
Relevance: 10/10
Čtitelnost: 7/10
Praktičnost: 7/10
Ekodeprese: 10/10

4
BIG. Formgiving. An Architectural Future History
Architektura dávajicí formu budoucnosti. Od Elona Muska architektury - BIG.

V návaznosti na nejprodávanější Hot to Cold presentuje skupina Bjarke Ingels Group svou práci napříč časem v tomto ambiciózním multidisciplinárním podniku.
Tato kniha je společníkem rozsáhlé výstavy BIG a obsahuje rozhovory s lidmi jako právě Elon Musk a Ray Kurzweil. Zkoumáme vývoj inteligence, komunikace, migrace a to, jak architektura a design mohou doslova dát podobu budoucnosti. Zkoumá možnosti jak budovat v rámci kontextu vesmíru.

Doporučujeme pro: futuristy a zapálené architekty či designéry.

Hodnocení:

Celkově 7/10
Relevance: 6/10
Čtitelnost: 6/10
Praktičnost: 5/10
Ekodeprese: 3/10
5
Koolhaas. Countryside, A Report
Architektura dávajicí formu budoucnosti. Od Elona Muska architektury - BIG.
Od zvířat přes robotizaci, změnu klimatu až po migraci, Rem Koolhaas představuje nový společný projekt, který zkoumá, jak se krajina všude mění k nepoznání.
Tato kniha plná otázek je i oficiální společník velmi očekávané výstavy v newyorském Guggenheimově muzeu, shromažďuje důkladné eseje od Fukušimy po Nizozemsko, Sibiř až po Ugandu.
Zpráva z této z této architekty dlouho opomíjené říše, odhalující její radikální potenciál změnit vše kolem jak žijeme.

Hodnocení:

Celkově 7/10
Relevance: 8/10
Čtitelnost: 5/10
Praktičnost: 6/10
Ekodeprese: 4/10

Tyto skvělé knihy koupíte například v našem oblíbeném knihkupectví BookTherapy v Praze a Brně.
Nejedná se ale o reklamu, prostě tam jen chodíme rádi a podporujeme je :)