Spojování — Detabuizování Osudem budoucnosti je Konektivita
Namísto dechberoucích gest úspornost, typickou pro české uvažování. Vyladěné návštěvnické dobrodružství prostupující vrstvy houbové gastronomie, lovu hub směnitelných za houbový nápoj či luxusní kulturní zážitek v houbové opeře. To vše v ambientní atmosféře interiérů dotvářených smyslovou hrou detailů a velkých celků, pečlivým výběrem stavebních materiálů a způsobem interpretace tématu hub.
Anotace
Inovace — Objektivita Z lesa do města, od sběru k pěstování a z Česka do Ósaky je osnova inovace zakládající pavilon přímo na místě. Díky tuzemské technologii založené na směsi houbového mycelia a lokálního odpadového kartonu jsme první stavbou s živým srdcem. Součinnost robotizované linky a houbového mycelia totiž tvoří esenci pavilonu, která se po dokončení stavebních prací promění na pěstírnu hub, operní sál i lis na upomínkové předměty. Tato transformativní jednoduchost zajišťuje soběstačnost v období provozu, kdy dodává čerstvé houby pro naši gastronomii, netradiční operní zážitek i upomínkové předměty pro odchozí návštěvníky. Atraktivnost pavilonu nezávisí na samotné myceliové technologii, ale především na jejím komplexním využití a hravém zpracování.
Přemosťování je cesta k otevřené společnosti Důmyslným užitím rozšířené reality v návštěvní stezce přemostíme geografický distanc mezi Českou republikou a Ósakou. Vyprávění lidových pohádek babičkou, procházka lesy s mykologem či návštěva Národního ústavu duševního zdraví. To a více je způsob jak detabuizovat téma hub a současně ukázat kulturní tvář národa, jeho regionální biodiverzitu i odvážnou kreativitu našich vědců.
Tradice — Věda Vztah české kultury k houbaření je vztahem k tvořivosti i přírodě Že je houbaření českým fenoménem dokládá nekonečný seznam houbařských spolků i amatérských mykologů, pestrá nabídka pokrmů a nápojů z hub včetně chleba a piva, užití v oděvnictví i zmínky v kronikách a lidových vyprávěních. Tradice tak ve své podstatě vzniká z omezeného množství zdrojů a jevů primárně přírodního charakteru s vazbou na vlastní enviroment. Tento princip inspiruje obsah expozice i formát gastronomie.
Tradiční muchomůrka není všechno Vysvětlit, že říše hub není pouze muchomůrka a houba není mycelium, patří mezi úkol našeho pavilonu. Chceme vyvrátit naučené tradice bez původu a zprostředkovat vhled do formálně neomezené říše hub či přiblížit inovativní řešení pro budoucnost, které jsou houby součástí již dnes.
Houbařství — Výzkum Česká kultura houbařství je signifikantní fenomén a houby i mycelium jsou celosvětovým východiskem při hledání obnovitelných stavebních hmot či řešení vážných ekologických problémů. Obsahové a formální zpracování pavilonu ukazuje Česko jako národ zvídavých houbařů, kteří mimo sezonu o houbách přemýšlejí v rovině inovativních řešení a architektury zítřka.
Mycelium — Obnova Mycelium, podzemní část houby, pro kterou se díky její schopnosti propojovat les vžily názvy jako Síť či Internet, slouží jako maskot ztělesňující Spojování, Inovace a Tradice. Mycelium je také stavební prvek, podobně jako beton. Místo z cementu vzniká prorůstáním odpadového kartonu myceliem.
♥ Multioborový team ♥
celková koncepce návrhu: Dominik Adamec, Marek Kratochvíl, crea—tura studio expozice: Nitish Jain gastro: Marie Ladrová brand: Ondřej Šorm architektura: Pavel Uličný
Expozice Jaký typ houbaře jsi? Expozice pojatá jako adventura nabízí čtyři trasy. Důmyslný systém nazvaný Orbis pictus umožňuje vystavovat umělecká díla, prezentovat české technologie ale také zprostředkovat návštěvu venkovského stavení či laboratoř v ústavu duševního zdraví.