De—konstrukce

Co kdybychom místo novostaveb provedli de—konstrukci již existujících domů?

Co kdybychom místo lineárního myšlení uvažovali v kruhu?

Jak se k dědictví panelových domů stavíme dnes a jaký bude jejich osud nadále?

Case study: Panelové dědictví

re—vize budoucnosti panelových sídlišť a domů

Případová studie nastiňuje možné nové budoucnosti panelových domů a zároveň znovu:využívá zděděný potenciál jejich materiálových množství a kvalit. V roce 1933 vyzvala Athénská charta k prostorovému oddělení pracovišť a obydlí ve městech. Výsledkem byl futuristický high-tech prefabrikovaný panelový systém.

30% českých bytů je v panelových domech, tedy asi 120 000 jednotek

TZB-info.cz, Statistický přehled panelových domů v krajích

Záběr z filmu PanelStory, Zdroj: Česká televize

Nyní je tato kdysi futuristická vize dědictvím, se kterým se snažíme naložit. Zatímco technické řešení prodloužení technické životnosti skrze horečné zateplování již dlouho dobu akceptujeme jako dané, reálná architektonická debata o práci s dědictvím ještě neproběhla. Přichází ve velkém množství a my musíme najít její novou budoucnost dříve, než bude pozdě a veškerý materiál a potenciál přijde nazmar při demolici. Tváří v tvář dopadu architektury a budov na životní prostředí je načase, abychom přehodnotili běžný proces výstavby a demolice.

V době, která se přiklání k šetrnému využívání materiálů, potřebujeme systematický přístup. Proces de—konstrukce integruje jedinečnost místní situace a širokou znalostní základnu, kterou lze sdílet na evropské úrovni.

Dědictví prefabrikátů je ideálním experimentem pro principy cirkulární ekonomiky v architektuře a stavebnictví, protože již integrovalo mnoho principů, které jsou v souladu s cirkulárností v dnešní perspektivě: systematické typy, prefabrikované prvky, modularita, efektivita materiálu, odnímatelné montáže... Přístup de—konstrukce spočívá v opětovném využití těchto hodnot namísto jejich demolice.

Pokud chtějí být města skutečně chytrá, musí se naučit obnovovat sama sebe. Již dnes se mnoho materiálů nenachází v přírodě, ale v antropogenních úložištích. Předpokládá se, že do roku 2050 bude 80 % světové populace žít ve městech. Svět si lze představit spíše jako síť měst než států. Protože tato města budou bojovat o přežití, je třeba uspokojovat materiální potřeby zevnitř. Panelové dědictví je jednou z takových zásobáren.

Previous
Previous

Sustainable Olympics

Next
Next

Editorial