Sustainable Olympics

Post Olympic City

Bude zlatá medaile za udržitelnost?

Dědictví Olympijských her - Design for Legacy OH London

Kromě toho, že na nich v zahajovací ceremonii skočila královna z padáku, byli OH v Londýně pravděpodobně také prvními, ve kterých se organizátoři silně zabývali tím, proč, kde a jak stavět stadiony a indtrakturutu tak, abyc měli co největší pozitivní impcat a zároveň co nejmeonší dopad na životní prostředí. A už v té době jsem měl příležitost nahlídnout pod pokličku navhorvání velkých budov principy udržitelnsoti.

V Londýně byl vybrán ve své podstatě brownfield, aby na něm vznikli nov sportovní stavby a ubytovací kapacity, infrastruktura prodloužení linky metra a kupříkladu London Stadium byl postaven a navržen tak, aby se po OH částečně rozebral a stal se mulfinknčním domovem West-Ham United, namísto toho, aby obrovská budova zela prázdnotou, jako se stalo u jiných her.

Pro milovníky teorie architektury zmiňuji, že tento koncept dekonstrukce řástečně vychází i vize britského architekta Cedrica Prize: Fun Palace. Kde se jedná o návrh neustále se proměňujicí konstrukce, podle aktuálních potřeb.

Cedric Price and Joan Littlewood. Fun Palace promotional brochure, 1964. DR1995:0188:525:001:023

Paris 2024 — Games and the City
Paříž se z londýna poučila a jde ještě dál. Zatímco většina hostitelských měst v posledních letech vybudovala na svých okrajích velké nové olympijské areály, zvolila zcela jiný přístup.

Letos je to první ročník her organizovaných podle uhlíkového rozpočtu. Paříž 2024 se odklonila od dřívějších zpráv, v nichž se zavazovala k uhlíkové neutralitě, a stanovila si cíl nevypouštět více než 1,58 milionu tun ekvivalentu CO2, což je o polovinu méně než uhlíková stopa Londýna 2012 a Ria 2016. Organizátoři proto zcela minimalizovali novou výstavbu, aby výrazně snížili uhlíkovou stopu her, a tak téměř všech 35 sportovišť budou tvořit buď již existující budovy, nebo dočasné stavby. Paříž využila olympijské hry jako prostředek k renovaci několika historických budov, jako je například Grand Palais. Jedinou novou sportovní budovou pro Paříž 2024 je kombinované centrum vodních sportů a lezecká stěna Le Bourget v Saint-Denis, která má dřevěnou konstrukci i fasádu. A pak že je vhlko problémem dřevěných konstrukcí!

Aquatics-Centre_©-VenhoevenCS-Ateliers234_Salem-Mostefaoui-41

Vesnice sportovců, která se rozkládá na území Saint-Denis, Saint-Ouen a L'Île-Saint-Denis, má být ztělesněním udržitelných ambicí olympijských her v Paříži 2024. Tato nová čtvrť o rozloze 52 hektarů se po skončení her promění ve smíšený životní prostor.

Budovy postavené ze dřeva nebo nízkouhlíkového betonu mají dřevěné rámové fasády. Koridory spojují Seinu se zelenými plochami a vytvářejí ostrůvky chladu. Hospodaření s vodou a energiemi bylo optimalizováno instalací fotovoltaických panelů a systémů na rekuperaci vody. Po skončení her se vesnice stane živou čtvrtí s 3 000 domy, kancelářemi, obchody a veřejnými zařízeními. Tato proměna ilustruje závazek her zanechat trvalý odkaz, uspokojit potřeby bydlení a zároveň vytvořit vzorové ekologické město pro budoucnost.

Triptyque_JOP_Salem

Například americká delegace má v olympijské vesnici vlastní budovu, pro 450 až 500 sportovců. Jeho betonové jádro doplňuje prefabrikovaná dřevěná fasáda a systémy okenních rámů, aby bylo možné splnit cíle v oblasti snižování emisí uhlíku pomocí obnovitelných materiálů. Nezávislý systém teras připojených k vnějšímu plášti vybízí obyvatele, aby budovu ozdobili rostlinami, spolu s obrovskou zavlažovanou vnitřní zahradou. Celá budova se po skončení her stane sociálním/startovacím bydlením.

Sídlo Olympijského výboru

Sice není v Paříži, ale na našich přednáškách na univerzitách i pro veřejnost jej uvádíme jako skvělý příklad cirkulární ekonomiky a udržitelnosti.

A zamyšlení na závěr:

Olympijské hry jsou v některých ohledech ideálním testovacím místem pro "dokonalost v oblasti životního prostředí", abychom si vypůjčili termín Paříž 2024. Koneckonců je to událost, kde se lidé snaží posunout hranice možností a překonávat rekordy.

Z jiného pohledu se však vrcholový sport dekarbonizaci vůbec nepodobá; jde v něm o drobné rezervy a postupné úspěchy, zatímco klimatická výzva vyžaduje rozsáhlá zlepšení v obrovském měřítku. Tady se nedají získat žádné zlaté medaile.

Podaří se dalším hrám v Evropě dostát opravdové klimatické neutrality? Určitě můžeme očekávat legislativní a společenský tlak na toto téma. Mimochodem na další letní OH se můžeme těšit v roce 2028 v americkém Los Angeles, které by měli zcela využít existující budovy.

Previous
Previous

Nadčasová architektura

Next
Next

De—konstrukce